Peperomia- najbardziej wdzięczna roślinka ever!

Peperomia- co to jest i skąd pochodzi

Peperomia należy do rośliny pieprzowatych, a jej nazwa dosłownie oznacza „przypomina paprykę”. Roślina pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej.  Istnieje ponad 1500 różnych rodzajów peperomii, większość z nich to rośliny zielne, krzewy i pnące. Kwitnie niezbyt ładnie, ale raczej w warunkach domowych i tak tego nie doświadczy :)

Peperomia- odmiany

Wybór mamy na tyle szeroki, że można by było mieć w domu same peperomie haha. Ja mam trzy i jestem totalnie zakochana. Pierwszą dostałam na urodziny od sąsiada i była to miłość od pierwszego wejrzenia…  Moją pierwszą była peperomia Happy Beans, nazwa doskonale odźwierciedla urok tej roślinki :)

Peperomia Happy Beans

Słyszeliście kiedyś o roślinie zwanej „pieniążek”? Myślę, że tak. Ale mało któ wie, że to też jest peperomia. Te rośliny wyglądają tak niepodobnie, że w życiu bym nie pomyślała, że mogą być jedną rodziną. Też jestem szczęśliwą posiadaczką pieniążka. Niesamowita roślinka, bardzo ją lubię. Jedyne co, na zimę zrzuca sporo liści, ale jeśli trzymać peperomie w dobrych warunkach, to na pewno odbije 😉

Na zdjęciu przedstawiony jest mój kwiat- tzw. pieniążek, roślina którą wyleczyłam i zwalczyłam ziemiórki!.

Kontynuując poznawanie moich roślinek, zapraszam do obejrzenia Pepromia Rotundifolia (brzmi strasznie, jak zaklęcie z Harrego). Odkąd ją kupiłam, nie mogę się na nią napatrzeć!!! Roślinka ta łączy wszystkie moje ulubione cechy- jest peperomią, pnączem i jest meeeega słodka. Przekonajcie się sami:

Peperomia rotundifolia

 

Peperomia- jak dbać

Jezu, te rośliny mają tyle zalet, że to będzie najkrótszy akapit… Szkodniki z reguły peperomii nie atakują, jak już to grzyb albo przędziorki, ale i tak bardzo rzadko, więc tutaj problemów nie stwarza. Ważne, żeby nie przesadzić z podlewaniem, trzeba odczekać aż przeschnie 5-7 cm ziemi i wtedy podlewać niedużą ilością wody (szczególnie w okresie zimowym). Jeżeli chodzi o słońce, to peperomia lubi mieć jasno, ale nie można jej narażać na bezpośrednie słońce.

Wilgotne powietrze jest wskazane, choć nie warto rośliny tej zraszać wodą. Nie możemy jej narażać na zmiany temperatury i wszystko będzie super.

Nawozimy raz na 4 tygodnie; przesadzamy co wiosny, można też zagęszczać, ucinając wierzchnie pędy i wsadzając je do ziemi.

Uwierzcie mi, pokochacie peperomie tak samo jak ja :) Zapraszam do sklepu mała szklarnia, gdzie można znaleźć mnóstwo pięknych peperomii.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Moja dżungla. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *